#E6AA00

"

#002060

"

Akcjonariusze spółki jako fundatorzy Fundacji rodzinnej – brak możliwości rozliczania spółki estońskim CIT? Ależ skąd!

2023-07-26 |

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4010.163.2023.2.MF, stawia ważne pytanie na gruncie zazębiania się Fundacji rodzinnej z estońskim CIT. Często uznawane jest, że te dwie formy nie mogą koegzystować, ale czy na pewno?

Zadane pytanie brzmiało następująco: ,,Czy fakt, że Akcjonariusze będą jednocześnie założycielami (fundatorami) Fundacji Rodzinnej, spowoduje naruszenie przez Spółkę warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, a co za tym idzie, utratę przez Spółkę prawa do rozliczania jej dochodów w formie ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT)?

Art. 28j ustawy o CIT to nic innego, jak warunki, które musi spełnić podatnik, by móc skorzystać z opodatkowania ryczałtem.

Ustęp 1 punkt 4 głosi, iż podatnik, który chciałby zyskać z możliwości opodatkowania estońskim CIT powinien prowadzić działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.

Modyfikacja przepisu, która nastąpiła przez pojawienie się w polskim systemie ustawy o Fundacji rodzinnej, pozwala spółce na dalszą możliwość korzystania z opodatkowania estońskim CIT, właśnie w momencie, gdy jej akcjonariusze będą równocześnie założycielami czy beneficjentami Fundacji rodzinnej.

Tak mało, a tak wiele. Dzięki potwierdzeniu zawartym w Interpretacji Dyrektora KIS Ci, którzy rozważali podobne rozwiązania – mogą już spać spokojniej.



Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.


Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Poprzez kliknięcie przycisku „Akceptuj”, bądź „X”, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej o możliwościach zmiany ich ustawień, w tym ich wyłączenia, przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

AKCEPTUJ