Czy każdy beneficjent musi mieć taką samą rolę w fundacji rodzinnej?

2024-01-05 |

Postanowiliśmy założyć fundację rodzinną, a w grono jej beneficjentów będzie wchodziło kilka osób. Każda z nich jest jednak w różnym wieku, ma inne podejście do firmy, plany na przyszłość… Czy zatem każdy beneficjent musi mieć taką samą rolę w fundacji i decydować w takim samym stopniu o przyszłości prowadzonego biznesu?

Słowem wstępu należy wspomnieć, że fundator fundacji może ustanowić beneficjentem osobę, z którą nie jest w żadnym stopniu spokrewniony. Nie ma też żadnych zastrzeżeń, by beneficjentem stała się osoba niepełnoletnia. Jednakże przejdźmy do głównego pytania.

Status fundacji rodzinnej może (a nawet powinien) przewidywać warunki, dzięki którym konkretna osoba zyska status beneficjenta. Ukończenie określonego kierunku studiów, by móc uczestniczyć aktywnie w życiu firmy czy osiągniecie odpowiedniego wieku są jednymi z najczęstszych przykładów jakie się pojawiają. Nie oznacza to jednak, że trzeba się do nich ograniczać. Zaangażowanie, które pokazują potencjalni beneficjenci może również skutkować przyznaniem im większego zakresu praw niż tym, którzy wolą stać z boku i nie chcieć decydować o dalszych losach prowadzonego biznesu. Przykładowo, osoba, która wiąże swoją przyszłość z prowadzoną działalnością, wykazuje ku temu predyspozycje i chęci – może otrzymać większą liczbę głosów i uzyskiwać przez to przewagę na zgromadzeniach beneficjentów.

Zapewnienie jak najlepszego prosperowania prowadzonej firmie, dobrobyt członków rodziny – to to nasuwa się ma myśl, gdy myślimy o zapewnieniu sukcesji biznesowi i założeniu fundacji rodzinnej. Dlatego też przewidziane zostało, by w statucie możliwością było ustalenie warunków jakie trzeba spełnić, by uzyskać status beneficjenta czy wskazać, kto z nich będzie pełnił większą rolę w naszej fundacji. Część z nich, jak już zostało wskazane powyżej, może otrzymać większy wpływ na podejmowane decyzje niż pozostali. Czy zatem takim samym sposobem można regulować wypłacane świadczenia beneficjentom?

Świadczenia możemy podzielić na pieniężne jak i niepieniężne, gdzie w przypadku tych drugich, przykładem może być oddanie do użytku beneficjentowi składnika majątku fundacji rodzinnej. Oczywiście, w przeważającej części największe zainteresowanie wzbudzają świadczenia pieniężne, które mogą być wypłacane m.in.:

• cyklicznie, co miesiąc, kwartalnie w określonej kwocie
  • z powodu jakiegoś wydarzenia (ukończenia studiów, szkoły)
  • sytuacji niespodziewanej, kryzysowej (uraz, choroba)

Powyższe przykłady wskazują jasno na to, że odpowiedź na zadane pytanie brzmi twierdząco. Konkretnie świadczenie może nie zostać wypłacone, gdy postawiony warunek się nie ziści. Jeżeli beneficjent nie ukończy studiów – nie zostanie mu wypłacone świadczenie z powodu właśnie tego wydarzenia, a jeżeli nie będzie posiadał ważnego prawa jazdy przez m.in. 5 lat, to nie będzie mógł użytkować samochodu, który będzie własnością fundacji.

Należy mieć jednak na uwadze, że wypłacanie świadczeń nie zależy tylko od warunków, które trzeba spełnić, by je uzyskać. Na ten aspekt składa się o wiele więcej czynników. Na względzie trzeba mieć m.in. przełożenie możliwości finansowych na rzeczywiste działanie biznesu czy długoterminowy plan działania.

AKCEPTUJ