Skutki podatkowe rozwiązania fundacji rodzinnej

2024-08-13 |

Interpretacja nr 0111-KDIB1-2.4010.528.2023.1.AW dotyczy skutków podatkowych związanych z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Wnioskodawca, będący osobą fizyczną prowadzącą działalność deweloperską, planuje założenie fundacji rodzinnej, do której wniesie środki pieniężne jako fundusz założycielski. Po jej rozwiązaniu, jako beneficjent, otrzymałby zgromadzone środki.

Wnioskodawca zapytał, czy środki wniesione do fundacji podlegają przepisom o CIT, a jeśli tak, czy przychód z rozwiązania fundacji można pomniejszyć o wartość wniesionych środków.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, wskazując, że całość środków przekazanych fundatorowi po rozwiązaniu fundacji podlega opodatkowaniu bez możliwości ich pomniejszenia o wartość wniesioną do fundacji.